Department and Program Chairs in the Faculty of Arts and Sciences

See also the table of contact info for chairs and their assistants. Departments and programs marked with † are cross-divisional.

Humanities and Cross-Divisional (Humanities/Social Science)

African American Studies†

Phillip Atiba Solomon

Department Chair

American Studies (Program)†

Laura Barraclough

Program Chair

Classics

Kirk Freudenburg

Department Chair

Comparative Literature

Martin Hägglund

Department Chair

East Asian Languages and Literatures

Aaron Gerow

Department Chair

English

Jessica Brantley

Department Chair

Ethnicity, Race, and Migration (Program)†

Ana Ramos-Zayas

Program Chair

Film and Media Studies (Program)

Fatima Naqvi

Program Chair

Film and Media Studies (Program)

John MacKay

Acting Chair Spring 2024

French

Maurice Samuels

Department Chair

Germanic Languages and Literatures

Paul North

Department Chair

History

Alan Mikhail

Department Chair

History of Art

Milette Gaifman

Department Chair

Humanities (Program)

Francesco Casetti

Program Chair Fall 2023

Italian Studies

Jane Tylus

Department Chair

Music

Ian Quinn

Department Chair

Music

Gundula Kreuzer

Acting Chair 2023-24

Near Eastern Languages and Civilizations

Nadine Moeller

Department Chair

Philosophy

Paul Franks

Department Chair

Religious Studies

Frank Griffel

Department Chair

Slavic Languages and Literatures

Edyta Bojanowska

Department Chair

Spanish and Portuguese

Jesus Velasco

Department Chair

Spanish and Portuguese

Stephen Pitti

Acting Chair Spring 2024

Theater and Performance Studies (Program)

Shane Vogel

Program Chair

Women's, Gender, and Sexuality Studies (Program)†

Roderick Ferguson

Program Chair

Women's, Gender, and Sexuality Studies (Program)†

Regina Kunzel

Acting Chair Fall 2023

Social Science

Anthropology

Douglas Rogers

Department Chair

Economics

Tony Smith

Department Chair

Linguistics

Raffaella Zanuttini

Department Chair

Political Science

Gregory Huber

Department Chair

Psychology

Jutta Joormann

Department Chair

Sociology

Philip Gorski

Department Chair

Statistics and Data Science

Joseph Chang

Department Chair

Science

Astronomy

Priyamvada Natarajan

Department Chair

Chemistry

Kurt Zilm

Department Chair

Earth and Planetary Sciences

Maureen Long

Department Chair

Ecology and Evolutionary Biology

Thomas Near

Department Chair

Mathematics

Wilhelm Schlag

Department Chair

Molecular Biophysics and Biochemistry

Ronald Breaker

Department Chair

Molecular, Cellular, and Developmental Biology

Scott Holley

Department Chair

Physics

Karsten Heeger

Department Chair

Additional Program Chairs

Applied Mathematics (Program)

Vladimir Rokhlin

Program Chair

Cognitive Science (Program)†

Joshua Knobe

Program Chair

Early Modern Studies (Program)

Marisa Bass

Program Chair

Ethics, Politics, and Economics (Program)†

Ana De La O Torres

Program Director

History of Science, Medicine, and Public Health (Program)

Bill Rankin

Program Chair

Jewish Studies (Program)

Eliyahu Stern

Program Chair

Medieval Studies (Program)

Emily Thornbury

Program Chair