Department and Program Chairs

See also the table of contact info for chairs and their assistants. Departments and programs marked with † are cross-divisional.

Humanities

African American Studies†

Jacqueline Goldsby

Department Chair; Professor of English, African American Studies, & American Studies

American Studies (Program)†

Michael Denning

Program Chair; William R. Kenan, Jr. Professor of American Studies and Professor of English

Classics

Christina Kraus

Acting Department Chair; Thomas A. Thacher Professor of Latin

Comparative Literature

Martin Hägglund

Department Chair; Professor of Comparative Literature & Humanities

East Asian Languages and Literatures

Aaron Gerow

Department Chair; Professor of Film Studies and East Asian Languages & Literatures

English

Jessica Brantley

Department Chair; Professor of English

Ethnicity, Race, and Migration (Program)†

Alicia Schmidt Camacho

Program Chair; Professor of American Studies

Film and Media Studies (Program)

Katerina Clark

Acting Program Chair, 2019-20; B. E. Bensinger Professor of Comparative Literature and of Slavic Languages and Literatures

Film and Media Studies (Program)

John Durham Peters

Program Chair; Maria Rosa Menocal Professor of English and of Film and Media Studies

French

Alice Kaplan

Department Chair; John M. Musser Professor of French

Germanic Languages and Literatures

Kirk Wetters

Department Chair; Professor of Germanic Language and Literature

History

Alan Mikhail

Department Chair; Professor of History

History of Art

Timothy Barringer

Department Chair; Paul Mellon Professor of the History of Art

Humanities (Program)

Bryan Garsten

Program Chair; Professor of Political Science and Humanities

Italian

Jane Tylus

Department Chair; Andrew Downey Orrick Professor of Italian

Italian Language and Literature

Millicent Marcus

Acting Chair (Spring 2020); Professor of Italian

Music

Ian Quinn

Department Chair, Professor

Near Eastern Languages and Civilizations

Shawkat Toorawa

Department Chair; Professor of Near Eastern Languages and Civilizations

Philosophy

Verity Harte

Department Chair; George A. Saden Prof of Philosophy and Classics

Religious Studies

Frank Griffel

Department Chair; Professor of Religious Studies

Slavic Languages and Literatures

John Mackay

Department Chair; Professor of Slavic Languages and Literatures and Film Studies

Spanish and Portuguese

R. Howard Bloch

Department Chair; Sterling Professor of French

Theater and Performance Studies (Program)

Marc Robinson

Program Chair; Professor of Theater Studies, of American Studies and of English and Professor in the Practice of Drama

Women's, Gender, and Sexuality Studies (Program)†

Roderick Ferguson

Program Chair

Social Science

Anthropology

Anne Underhill

Department Chair; Professor of Anthropology

Economics

Tony Smith

Department Chair; William K. Lanman, Jr. Professor of Economics

Linguistics

Raffaella Zanuttini

Department Chair; Professor of Linguistics

Political Science

Gregory Huber

Department Chair; Forst Family Professor of Political Science, Professor in the Institution for Social and Policy Studies

Psychology

Tyrone Cannon

Department Chair; Clark L. Hull Professor of Psychology and Professor of Psychiatry

Sociology

Grace Kao

Department Chair; IBM Professor of Sociology

Statistics and Data Science

Harry Zhou

Department Chair; Professor of Statistics

Science

Applied Physics

Charles Ahn

Department Chair; William K. Lanman Jr. Professor of Applied Physics & Physics & of Mechanical Engineering & Materials Science

Astronomy

Sarbani Basu

Department Chair; Professor of Astronomy

Chemistry

Kurt Zilm

Department Chair; Professor of Chemistry

Ecology & Evolutionary Biology

Thomas Near

Department Chair; Professor of Ecology & Evolutionary Biology

Geology and Geophysics

David Bercovici

Department Chair; Frederick W. Beinecke Professor of Geology and Geophysics

Mathematics

Yair Minsky

Department Chair; Einar Hille Professor of Mathematics

Molecular Biophysics and Biochemistry

Mark Hochstrasser

Department Chair; Eugene Higgins Professor of Molecular Biophysics & Biochemistry; Professor of Molecular, Cellular, & Developmental Biology

Molecular, Cellular, and Developmental Biology

Vivian Irish

Department Chair; Professor of Molecular, Cellular & Developmental Biology; Professor of Ecology & Evolutionary Biology

Physics

Karsten Heeger

Department Chair; Professor of Physics

School of Engineering & Applied Science

Biomedical Engineering

Jay Humphrey

Department Chair; John C. Malone Professor of Biomedical Engineering

Chemical and Environmental Engineering

Jaehong Kim

Department Chair; Professor of Chemical & Environmental Engineering

Computer Science

Zhong Shao

Department Chair; Professor of Computer Science

Electrical Engineering

Leandros Tassiulas

Department Chair; John C. Malone Professor of Electrical Engineering

Mechanical Engineering and Materials Science

Udo Schwarz

Department Chair; Professor of Mechanical Engineering & Materials Science; Professor of Chemical & Environmental Engineering

Additional Program Chairs

Applied Mathematics (Program)

Peter Jones

Program Chair; James E. English Professor of Mathematics & Applied Math

Cognitive Science (Program)†

Paul Bloom

Program Chair; Brooks & Suzanne Ragen Professor of Psychology & Cognitive Science

Ethics, Politics, and Economics (Program)†

Frances Rosenbluth

Program Director; Damon Wells Professor of Political Science

History of Science, Medicine, and Public Health (Program)

Deborah Coen

Program Chair; Professor of History

Judaic Studies (Program)

Maurice Samuels

Program Chair; Betty Jane Anlyan Prof of French

Medieval Studies (Program)

Ardis Butterfield

Program Chair; John M. Schiff Prof of English, Prof of French & Music

Renaissance Studies (Program)

Carlos Eire

Program Chair; T. Lawrason Riggs Professor of History & Religious Studies